5 zdravotných stavov ktoré olivový olej lieči lepšie než mnohé lieky


1. Cholesterol

Olivový olej reguluje úrovne zlého cholesterolu (LDL) v krvi, je to veľmi nebezpečný druh cholesterolu nakoľko sa nahromaďuje na stenách krvných ciev. Hlavnou chorobou ktorá zvyšuje úrovne tohto zlého cholesterolu je ateroskleróza, choroba ktorá znižuje veľkosť krvných ciev a sťažuje tak tok krvi ako aj kyslíka.


2. Hypertenzia (vysoký krvný tlak)


Vďaka polyfenolom obsiahnutým v olivovom oleji pomáha konzumácia olivového oleju v znižovaní krvného tlaku. Ba čo viac, mononenasýtené mastné kyseliny majú hypotenzívne účinky. Vedecké štúdie preukázali, že veľká väčšina ľudí žijúcich v Stredomorí nemá problémy s hypertenziou práve kvôli pravidelnému konzumovaniu olivového oleja.

3. Protizápalové účinky

Olivový olej pomáha znižovať zápaly v tele, nakoľko obsahuje mikroživiny ktoré účinkujú rovnako ako protizápalový liek. V olivovom oleji sa taktiež nachádza látka zvaná „Oleocanthal“ ktorá znižuje aktivitu cyklooxygenáznych enzýmov, efektívne vytvárajúc protizápalový účinok.


4. Antioxidačné účinky

Olivový olej je mocný antioxidant vďaka jeho veľkému obsahu fenolov, tie znižujú starnutie a zlepšujú kognitívne funkcie. To znamená, že vďaka jeho účinkom, olivový olej pomáha oddiaľovať molekulárne starnutie. To zabraňuje vzniku chronickým chorobám, ktoré znižujú priemernú dĺžku života obyvateľstva.

5. Osteoporóza


Olivový olej zlepšuje absorpciu kalcia, horčíka a zinku, a tak podporuje rast kostí zatiaľ čo zlepšuje absorpciu v tuku rozpustných mikroživín, ako je napríklad vitamín A a vitamín D, ktoré pomáhajú udržiavať kosti v zdravom stave. A tak látky obsiahnuté v olivovom oleji fungujú tak, ako iné lieky predpísané na boj s osteoporózou. Tieto účinky taktiež majú ochranný účinok na nechty ako aj vlasy.