Ak máte niektorý z nasledujúcich problémov, nepoužívajte zázvor, hrozia vážne zdravotné problémy

Zázvor je považovaný za jeden z najzdravších byliniek na našej planéte. Je veľmi bohatý na živiny a bioaktívne látky, a tak má skvelý dopad na naše telo v takmer každom aspekte. 

Môže byť využitý tak vo varení ako aj lekárstve.


Vzhľadom na skutočnosť, že zázvor je obzvlášť účinný v prípade ochorenia tráviaceho systému, považuje sa za všeholiek. Vysoký obsah enzýmov v zázvore pomáha rozkladať a tráviť potraviny a taktiež pomáha v detoxikácii tela.

No napriek jeho skvelým účinkom na naše telo a jeho širokým využitiam, zázvor nie je doporučený v nasledujúcich prípadoch:

Krvné poruchy

Tento koreň zlepšuje krvný tok a stimuluje krvný obeh, a tak je výhodný v prípade obezity, cukrovky, Raynaudovej choroby či choroby perifernej artérie, no ľudia trpiaci hemofíliou by sa mu mali vyhýbať.

Je to genetická porucha, pri ktorej sa krvná zrážanlivosť znižuje, a tak aj menšia krvácajúca rana môže viesť k vykrvácaniu. 


Rôzne druhy liekov

Ľudia ktorí berú lieky na vysoký krvný tlak či cukrovku patria k špeciálnej rizikovej skupine ľudí, u ktorých konzumácia zázvoru môže mať vedľajšie účinky na ich telo. Kombinácia zázvoru s antikoagulačnými liekmi, beta-blokátormi či inzulínovými liekmi môže byť extrémne škodlivá.


Zázvor stimuluje riedenie krvi a znižuje krvný tlak, a tak tieto účinky znižujú samotné účinky liekov.

Podváha

Pokiaľ potrebujete nabrať váhu, zázvor či zázvorové výživové doplnky by ste nemali brať, nakoľko je koreň bohatý na vlákninu a zvyšuje pH úrovne žalúdka, a taktiež stimuluje tráviace enzýmy. To znamená spaľovanie tukov a znižovanie chuti po jedle. Taktiež môže viesť k strate váhy, menštruačnej nepravideľnosti, strate vlasov a nízkej svalovej hustote.

Tehotenstvo

Užívanie zázvora v prípade tehotenstva môže viesť k predčasným kontrakciám a predčasným pôrodom.