Valeriána lekárska a jej výhody pre naše zdravie


Čo je to valeriána lekárska?

Je to trvalka ktorá rastie na trávnikoch Európy. Rastie do výšky šesťdesiat centimetrov, jej stonky majú dáždnikovité hlávky a tmavé listy.


Z jej koreňa sa vytlačí šťava, alebo sa z neho spraví prášok, v oboch prípadoch sa výrobok používa na medicínske účely. Tento extrakt je možné nájsť vo forme tabletiek či čajoch. Pomáhajú najmä so zaspávaním a podporujú pocit pokoja.

1. Pomáha liečiť ischias

Valeriána lekárska pomáha zmierniť bolesti a zanecháva vaše svaly zrelaxované. Valeriány sú taktiež účinné v liečbe ischiatickej bolesti ktorá sa vzťahuje na svalové kŕče. Je to kvôli tomu, že valeriána obsahuje olej ktorý pomáha upokojovať svaly a zmierňovať napätie. Ba čo viac, je to skvelý liek pre ľudí ktorí trpia spánkovou depriváciou.

Ak máte takéto stavy, môžete pravidelne piť čaj z valeriánu. Na to aby ste si takýto čaj uvarili, pridajte jednu lyžicu vysušeného valeriánového koreňa do jedného hrnčeka vriacej vody. Zakryte ho a ponechajte to v takomto stave na desať minút. 

Pite niekoľko hrnčekov tohto čaju za týždeň, počas niekoľko týždňov. Taktiež jestvuje alternatíva požívania doplnkov vo forme tabliet, no najprv je potrebné poradiť sa s lekárom.

2. Lieči ADHD


Valerián pracuje spolu s mozgom na spomaľovaní spúšťačov hyperaktivity a pomáha v individuálnej koncentrácii. Dospelý jedinec môže brať od tristo do tisíc miligramov. Ak plánujete podávať valerián deťom, najprv konzultujte s lekárom.


3. Proti epilepsii

Koreň valeriánu znižuje frekvenciu záchvatov u epileptických pacientov, pretože má sedatívne účinky na váš nervový systém. Jej používanie na antiepileptické liečenie bolo potvrdené ako účinné na niekoľkých výskumoch na zvieratách.

4. Zlepšuje pamäť

5. Lieči hypertyreózu

6. Zmierňuje menopauzálne symptómy

7. Lieči poruchy spánku


8. Zastavuje nekontrolovateľné trasenie rúk