Čo čkanie, zvonenie v ušiach a praskanie kĺbov znamená pre vaše zdravie?

Naše telo robí často krát zvuky ktoré by mohli byť príznakom viac menej závažného zdravotného problému. 

Zvonenie v ušiach

Toto sa často stáva po tom ako prestaneme počúvať hlasnú hudbu. Zvonenie sa odohráva v ušiach. Niekedy je tento stav spôsobený stavom zvaným tinnitus. Je to výsledok infekcie ktorá sa vyskytuje u starých ľudí. Uši vydávajú zvukové vlny priamo do mozgu ktorý ich interpretuje. Zvonenie v ušiach permanentne/neustále emituje slabé zvukové vlny priamo do mozgu.

Pokiaľ cítite bolesť alebo závrate, navštívte lekára, pretože to môže byť neurologická choroba.

Praskanie kĺbov

Ľudia ktorí často stoja a počas dlhej doby zažívajú praskajúce zvuky v ich kĺboch.
Tekutina lubrikuje/zamasťuje naše kĺby ateda zabraňuje opotrebovávaniu kostí. Pokiaľ praskanie kĺbov spôsobuje stuhnutosť, obmedzenú mobilitu či bolesť, tak pravdepodobne zažívate ruptúru väzu.


Pískajúci nosPískanie z nosa je zväčša spôsobené akumulovanými hlienmi v nosnej dutine. Môže to byť taktiež spôsobené poškodením chrupavky čo môže byť vyriešené chirurgickým zákrokom, pokiaľ ste mali určitú nehodu s nosom.
 Konzultujte s doktorom predtým než pôjdete na daný zákrok

Čkanie

Sú to účinky páuz v našom dýchaní. Keď začne čkanie, naša membrána začne mať kŕče. Bránicové a blúdivé nervy ktoré kontrolujú túto bránicu sú často stimulované po jedle či počas toho keď je človek vzrušený. Zadržanie dychu na dlhšiu dobu spôsobí to že v pľúcach bude viac oxidu uhličitého ktorý spomalí membránu a tak zabráni čkaniu. Čkanie taktiež môže byť príznakom mŕtvice. Pokiaľ je čkanie nasledované bolesťou či dýchavičnosťou, navštívte lekára čo najrýchlejšie.