Domáce lieky na afty


Afty, tiež známa ako orofaryngálna kandidóza, je druh kvasinkovej infekcie ktorá vzniká a vyvíja sa vo vnútri vašich úst a taktiež na jazyku. Malé množstvo plesni Candida albicans je prítomná vo vnútri úst, táto infekcia nastáva pokiaľ je imunitný systém neschopný udržať svoju prírodnú obranyschopnosť voči tejto plesni a tá následne začne nekontrolovateľne rásť. Opakovania áft indikuje slabý imunitný systém a teda prvý krok na liečenie áft je práve jeho zosilnenie vďaka zdravej strave. Udržiavanie orálnej hygiény taktiež hraje významnú rolu, vrátane pravidelného cvičenia a dostatočného spánku.

1. Soľ


Soľ je skvelou ingredienciou ktorá ničí túto pleseň v ústach. Vytvára prostredie v ktorom táto pleseň nedokáže prežívať, zároveň je soľ skvelá proti symptómom ktoré afty prinášajú.

  •  Zmiešajte ½ až 1 lyžičku soli v 1 pohári teplej vody. Tento roztok následne použite ako kloktadlo a vypľujte ho. Proces opakujte niekoľkokrát denne až dokým nie ste spokojní s výsledkami. Roztok musíte vypľuť. 

2. Jogurt

Probiotický jogurt obsahuje živé a aktívne kultúry druhov laktobacilov ktoré sú schopné liečiť afty a taktiež zlepšujú trávenie. Pre liečenie kvasinkovej infekcii používajte čistý biely jogurt bez príchutí.

  • Počas pár týždňov jedzte 2 až 3 poháre jogurtu denne

  • Taktiež si môžete vtrieť tento jogurt na váš jazyk a na ústa s vašim prstom, nechajte pôsobiť počas 5 až 10 minút a následne si poriadne opláchnite ústa teplou vodou. Vykonávajte to raz až dvakrát do dňa, počas niekoľkých dní.

3. Kokosový olej

Kokosový olej je skvelý liek na boj proti orálnej infekcii. Pomáha eliminovať kvasinky a znížiť symptómy afty.

  •  Priamo aplikujte extra panenský kokosový olej na vnútornú časť úst a jazyka využívajúc vatovú tyčinku, vykonávajte to niekoľkokrát do dňa počas týždňa.
  •  Každé ráno robte kloktanie s kokosovým olejom, 1 lyžicu kokosového oleja kloktajte na lačný žalúdok. Kloktajte ho počas 10 minút a následne vypľujte. Ústa si poriadne vypláchnite s teplou vodou a vyčistite si zuby tak ako obvykle.