Ste závislý na vašom smartfóne?Aký spád má svetlo smartfónu na váš mozog a telo.

Predtým než sa vydáme do sveta snov si radi „čekneme“ našu obľúbenú sociálnu sieť, pošleme správy našim priateľom a milovaným aby sme sa uistili či sme niečo neprepásli, a tak ďalej. No v také neskoré hodiny – je to zdravé? 


Ako pôsobí smartfón na naše telo?

Svetlé modré nebo ktoré vydáva smartfón je prakticky to isté svetlo ktoré vydáva slnko a práve preto si mozog myslí že je stále deň.
 A teda, aj napriek tomu že si myslíte že ste „na smrť unavený“ a nebudete schopný ani otvoriť oči, po tom ako si otvoríte váš smartfón už nebudete môcť zaspať.

Kvôli svetlu zo smartfóna náš mozog prestáva vydávať melatonín, hormón ktorý indikuje a začína fázu spánku a teda táto stopka vám zabráni zaspatiu.

Experimentálne štúdia preukázali že priemerná osoba ktorá využíva smartfón tesne pred spánkom má problém so zaspatím.

Čo je ešte zaujímavejšie 

je skutočnosť že tento problém je veľmi rozšírený u mládeži. Ľudia v dospievajúcom veku sú oveľa citlivejší na účinky svetla než sú dospelí ľudia. A teda, sledovanie televízie a hranie videohier môže spraviť zo vstávania jednou z najťažších vecí pre mládež.

Veda odporúča aby ste vypli všetky vaše zariadenia s modrým svetlom (najlepšie s akýmkoľvek svetlom) hodinu predtým než pôjdete spať. Takto začne vaše telo vydávať melatonín v pravý čas a uvidíte ako sa veci vo vašom živote zmenia. Síce budú veci úplne rozdielne než predtým a adaptácia potrvá, avšak váš spánok sa stane veľmi efektívnym a skvelým.