Symptómy ako znak nedostatku tejto živiny


Je to dôležitá skutočnosť ktorú by mal každý poznať. Vitamín D je jedným z najdôležitejších vitamínov pre naše telo.

Naše telo ho od našej stravy vyžaduje každý deň, bez neho by nebol schopný regulovať kalcium ani fosfor, nevedel by tvoriť silné svaly, zuby, kĺby, kosti a nemohol by zostaviť silný imunitný systém. Bez tohto vitamínu môžete získať akékoľvek problémy, najmä zvýšené riziko získania bakteriálnych/vírusových infekcií, srdcové choroby, osteoporózu, sklerózy a iné choroby.


Ako zistiť či vám chýba vitamín D?

Náhla únava

Ľudia s nedostatkom vitamínu D sa niekedy cítia unavene, a to v okamžiku. Aj keď spravia malú prácu, cítia sa vyťažení. Ak máte rutinu s workoutom a cítite že strácate výdrž, pravdepodobne potrebujete príjem vitamínu D z vašej stravy!

Neustále potenie

Pokiaľ nemáte dostatok vitamínu D, môžete vidieť ako sa neustále potíte na čele. To môže byť skorým varovaním ktorým telo vám napomína že má nedostatok vitamínu D.

Zmeny nálad

S nedostatkom vitamínu D prichádzajú aj zmeny nálad. Je dôležité aby ste mali dostatok serotonínu, hormónu šťastia – serotonínu. Tento hormón je dôvod prečo sa cítite skvele a má hlavný dopad na celé vaše telo.

Slabosť kostí a svalov

Na tvorbu zdravých a silných kostí a svalov potrebujete (vaše telo) vitamín D. Ak ho nemáte dostatok, uvidíte ako s časom sa vaše kosti, svaly a zuby kazia, strácajú, redukujú... a s tým prichádza mnoho problémov. Budete mať problémy s akýmikoľvek aktivitami počas vášho normálneho dňa, je to v spojení s náhlou únavou ktorú sme spomenuli už skôr.