10 skorých príznakov preukazujúcich tehotenstvo o ktorých by ste mali vedieť!Tehotenstvo je krásne obdobie v živote ženy. Samotná myšlienka že sa vo vás zrodil nový život môže naplniť život akejkoľvek ženy.


 Ženy ktoré sa pokúšajú otehotnieť sa radujú po tom ako sa u nich menštruácia nepreukáže nasledujúci mesiac. No to nie je jediným indikátorom tehotenstva, taktiež nie prvým. Ako náhle otehotniete, začnú sa vaše hormóny produkovať vo väčšom množstve a s touto skutočnosťou sa začnú diať zmeny na vašom tele, zmeny ktoré mnoho žien odignoruje. 


Tým, že budete dávať pozor na signály ktoré vám vaše telo ‚odosiela‘, bude ľahšie pre vás zistiť či ste v najskorších fázach tehotenstva. Pomôže vám to zistiť kedy by ste mali prísť k doktorovi aby ste to všetko potvrdili tehotenským testom a následne začali plánovať.

• Citlivé prsia

Ak otehotniete, prvým symptómom sú opuchnutejšie, ťažšie a citlivejšie prsia. Prsia sa stanú citlivejšími a opuchnutými z dôvodu vysokej produkcie estrogénu a progesterónu. Je to podobné prsiam pred menštruáciou. Táto nepohodlnosť sa vytratí prvým trimesterom. Počas tejto citlivej fázy je najlepšie nosiť podpornú podprsenku. V niektorých prípadoch sa bradavky zväčšia a oblasť sa môže stmaviť.

• Vynechaná menštruácia


• Závrate
Závrate v čase vašej menštruácie je častým indikátorom tehotenstva. Zvýšenou produkciou progesterónu sa žily rozšíria čo zmenšuje krvný tlak. Práve to spôsobuje zmenšený krvný tok do vášho mozgu čo spôsobuje tieto závrate. Tento symptóm je veľmi častým indikátorom práve v prvom trimestri, no môže sa vyskytnúť kedykoľvek počas tehotenstva. Anemické ženy pociťujú závrate oveľa silnejšie.

• Unavenosť

Kvôli zvýšenej hladine progesterónu sa ľahšie unavíte, a budete v takomto stave častejšie. Hladina cukru v krvi či nízky krvný tlak z dôvodu rozšírených žíl môžu byť práve tým faktorom ktorý vás unaví. Taktiež vaše telo tvorí plod čo znamená že veľké množstvo energie z vášho tela sa presúva tam a teda sa budete cítiť unavene. Unavenosť je najčastejšia v prvom a treťom trimestri.

• Zväčšená citlivosť na pachy

Zvýšená hladina estrogénu ovplyvňuje čuchový systém čo spôsobuje to, že tehotné ženy sp oveľa citlivejšie a reaktívne na pachy okolo nich. Práve táto citlivosť vedie k zvýšenému apetítu a chuti na rôzne druhy jedál. Ak zrazu začnete nenávidieť pach vášho obľúbeného jedla či začnete ich cítiť oveľa citlivejšie než obvykle, môžete byť tehotná.

• Nevoľnosť 

Tento stav sa často vyskytuje v skorých fázach tehotenstva. Zvracanie sa vyskytuje u 70% až 85% tehotných žien a môže sa vyskytnúť kedykoľvek, či v noci alebo počas dňa. Nevoľnosť môžu spôsobiť hormóny no taktiež nedostatok kyseliny listovej.

• Zvýšená emotívnosť

• Kŕče• Nafukovanie

• Časté cikanie