Levanduľový olej na popáleninySkvelo aromatická bylinka s názvom levanduľa má veľmi mnoho využití a to nie len v parfumoch či olejoch na kúpanie. Mnoho ľudí si uschováva malé fľaštičky s levanduľovým olejom na medicínske účely, jedným z nich sú práve menšie popáleniny z prskajúcej masti (napríklad počas vyprážania rezňov) alebo ak sa príliš tesne pritisnete k rúre. 


Levanduľa

-  je bylinka pochádzajúca z hornatej oblasti Stredomoria no teraz rastie v celej Európe, v Amerike a taktiež sa zázračne dostala aj do Austrálie! Dorastá okolo 60 centimetrov, má sivozelené listy a má drevnaté vetvičky. Jej malé, fialovo-modré kvietky rastú v špirály, od 6 do 10 kvietkov.

Starovekí Egypťania využívali levanduľu ako parfum, Rimania si ich pridávali do kúpeľov aby vyparovalo práve ich arómu. Meno Lavender (angl.) pochádza z latinčiny zo slova lavare čo znamená kúpať. Levanduľa sa stala populárnou medicínskou bylinkou počas stredoveku počas roku 1620.

Levanduľa je jednou z najpopulárnejších byliniek v aromaterapii, kde sa využívajú 2 typy tejto bylinky – francúzsky typ a anglický. Najcennejšie levandule sú také ktoré sú farmármi zbierané, ručne, nevysadené ale žijúce v divočine.

Levanduľový olej je prvá pomoc na popáleniny a odporúča sa mať ho v malej fľaštičke kdekoľvek kde môžete dostať popáleniny, je to najmä v kuchyni. Taktiež ho môžete vziať na pikniky kde ho využijete na štípance. Nezriedený levanduľový olej aplikujte priamo na rany, ak sa bolesť vráti, aplikujte ho opätovne. Tento olej odstraňuje pocit bolesti a taktiež štípancov z oblasti a pomôže vašej pokožke zabraňujúc pred pľuzgiermi.

Aktívne ingrediencie tohto oleja zahrňujú 40% linalylacetát a 31,5% linaloolu, ktoré majú lokálne anestetické a analgetické účinky. Hoci sa v oleji vyskytuje len s 5,16%, beta-karyofylén pomáha protizápalovým účinkom tohto oleja. Terpinen-4-ol s 4% má antibakteriálne účinky.Tento olej má skvelé antiseptické a antibakteriálne účinky zatiaľ čo má veľmi nízku toxicitu. Nepoužívajte levanduľový olej na otvorené rany a zrieďte ho ak ho používate na deťoch. 

Niektorí ľudia môžu preukázať alergické reakcie, tehotné ženy a kojace ženy ho nesmú používať.