Ako využiť vitamín E v prospech vašich vlasov, kože a zdravia


Vitamín E je vitamín rozpustný v tukoch ktorý sa správa ako silný antioxidant chrániaci bunkové membrány voči poškodeniam zo strany voľných radikálov a je schopný pomôcť vašej koži a vlasom. Taktiež chráni voči oxidácii LDL cholesterolu. 

Je to vitamín ktorý je dôležitý počas formovania červených krviniek, je skvelý zosilňovač imunitného systému a má chrániace účinky voči chronickým chorobám. Môže byť využitý na zabránenie vzniku rakoviny, alzheimeru a cukrovky a môže byť použitý taktiež v liečbe kože a vlasov.


Vitamín E je skvelý pre zdravie pokožky

Vďaka tomu že je rozpustný antioxidant, je schopný ľahko sa dostať k bunkovým membránam kože a tak ich ochrániť voči oxidácii a zabráni zničeniu kolagénu. Proti starnutiu kože je vitamín C a E skvelou kombináciou. Vitamín E môže byť aplikovaný povrchovo za pomoci oleja s vitamínom E. Tento vitamín je možné nájsť v mnohých opaľovacích krémoch, krémoch proti starnutiu. Takýto olej (a masť) je využívaný na zjemnenie spálenín z opaľovania, je absorbovaný do pokožky čo urýchli proces liečenia. Je schopný znížiť viditeľnosť jaziev, bojuje voči vráskam, ošetruje hyperpigmentáciu, zvlhčuje pokožku, lieči popraskané pery a zosilňuje nechty.


Vitamín E a jeho prospešnosť pre vlasy


Štrukturovo je vitamín E zložený z ôsmych rôznych zložiek zvaných tokotrienoly a tokoferoly.

Tokotrienoly obsahujú silné antioxidanty ktoré zabraňujú oxidácii lipidov a oxidačnému stresu na povrchu hlavy a takto môžu zlepšiť rast vlasov, orálne užívanie bolo preukázané ako najefektívnejšie. Vitamín E dodá vašim vlasom lesklý efekt.


Vitamín E proti rakovine, kardiovaskulárnym a iným ochoreniam


Podľa štúdií mali pacienti s vysokým obsahom vitamínu E menšie riziko úmrtia z ischemickej choroby srdca a rakoviny a taktiež mali menšiu šancu chytiť infekciu a získať rakovinu prsníka. Všetko kvôli jeho antioxidačným účinkom.


Ako užívať vitamín E

Je možné ho použiť povrchovo na pokožku, vlasy či nechty formou oleja či tabletiek. Ak ho mienite užívať v tabletkovej forme, uistite sa s doktorom aby ste nepresiahli denný doporučený limit, a uistite sa že ich budete udržiavať v chladnom a suchom mieste.


foto : drwillard.com