10 netradičných tipov použitia WD-40 o ktorých ste nevedeli !


Všetci vieme že WD-40 môže byť skvelou pomocou v každej domácnosti, keďže môže slúžiť ako lubrikant, čistiaci a protikorózny prvok.


Čo je zaujímavé je, že jeho meno nám v skutočnosti prezrádza mnoho o procese jeho tvorby. Menovite, WD-40 znamená Water Displacement – 40th Attempt, čo znamená že tvorcov cieľ bol vytvoriť protikoróznu formulku, no uspel až pri jeho 40. pokuse.

Vo všeobecnosti je WD-40 používaný na prevenciu proti korózii, na čistenie nástrojov a športových vybaveniach, na opravenie škrípajúcich pántov, na mazanie lepkavých zasuvok, na elimináciu vlhkosti a podobne.

Každopádne, existujú určité zaujímavé využitia WD-40 o ktorých pochybujem, že ste o nich už počuli.

No ešte pred tým ako vám odhalíme tieto využitia, musíme vás informovať že tento produkt, hoci všeobecne vnímaný ako úplne bezpečný, je vysoko horľavý, čo je celkom normálne vzhľadom na fakt že je zložený z ropy.

A teda, ak je prehltnutý, môže viesť k vážnym problémom a môže spustiť respiračné ťažkosti ak je využívaný v oblastiach s nízkou ventiláciou alebo ak je využívaný vo veľkom množstve. Jeho použitie môže byť škodlivé pre vaše deti a zvieratká, a teda nepoužívajte ho keď sú blízko.

Každopádne, ak ho použijete s opatrnosťou, môže vám uľahčiť váš každodenný život. 


WD-40 môže taktiež ponúknuť skvelú pomoc v rôznych iných situáciach, napríklad pri:

Čistení kobercových škvŕn
⦁ WD-40 ľahko vyčistí takéto škvrny, jediné čo potrebujete urobiť je ho nasprejovať na škvrny a po niekoľkých minútach tú oblasť vyčistiť so špongiou a nejakou teplou mydlovou vodou.

Prevencii akumulácii snehu na vašich oknách
⦁ Stačí WD-40 nasprejovať na vonkajšiu stranu vašich okien.

Čistení záchodovej misy
⦁ Hoci to nie je nikoho obľúbená úloha, musí byť vykonaná pravidelne. Stačí nasprejovať WD-40 dnu do záchodovej misy, počkať minútku a vyčistite záchodovú misu s kefou. Jeho mocné ingrediencie rozpustia vápno a usadeniny a uľahčí a zrýchli túto procedúru.

Čistení čajových škvŕn z dosiek
⦁ Ak nevyčistite čajové škvrny okamžite tak budete neskôr musieť použiť viac námahy. Avšak WD-40 vám v tomto prípade pomôže taktiež! Stačí ho nasprejovať na mokrú špongiu a vyčistiť škvrny.

Vytiahnutí zaseknutého prsteňa z prsta
⦁ Niekedy sa snažíte odstrániť zaseknutý prsteň kadejakými metódami a nemôžete uspieť. Existuje riešenie: nasprejujte WD-40 na váš prst a prsteň pôjde ľahko dole. Nakoniec si nezabudnite umyť vaše ruky.

Uvoľňovaní zaseknutých zipsov
⦁ Zvyčajne sa zipsy na vašich kabátoch, taškách, džínsoch, topánkach a podobne zaseknú a teda s nimi nemôžete pohnúť hore či dole. Avšak ak nastriekate na to miesto WD-40 a začnete s ním hýbať hore dole, môžete predísť takýmto nepríjemným veciam, keďže WD-40 namaže povrch.
⦁Na to aby ste sa vyhli škvrnám na oblečení, aplikujte s malým štetcom.

Spravte si z vašich topánok vodotesné
⦁ Nasprejujte WD-40 na vaše topánky a botasky a bude slúžiť ako bariéra proti vode. Menovite, predídete vlhkosti aby prešla na vaše topánky. A zároveň budú topánky vyzerať ako nové, ak po nasprejovaní ich vyčistite s nejakým textilom.

Zbavení sa žuvačky z vlasov
⦁ Toto je nočná mora každej ženy! Žuvačky sa môžu občas zalepiť do vlasov, no odstrihnutie vlasov je jedna z najhorších riešení. Menovite, WD-40 môže opäť pomôcť. Jednoducho ho nasprejujte na zalepenú žuvačku a češte si vlasy. Tento krát to už pôjde ľahko. No dávajte si pozor aby ste si nenasprejovali blízko očí, a spravte to v izbe kde sa vetrá, alebo mimo vášho domu.

Zbavení sa nálepiek na oknách
⦁ Po chvíli, my všetci začneme neznášať nálepky ktoré sme nalepili na okná. No problém vzniká keď ich potrebujeme odstrániť, a čím dlhšie ich tam máme, tým ťažšie idú dole.
⦁ Každopádne, WD-40 obsahuje rozpúšťadla ktoré ničia lepivosť nálepiek a teda ak ho nasprejujete na nálepky a počkáte pár minút, budete ich môcť jednoducho dať dole s pomocou neškriabavej špachtli. 

Odstráňte sekundové lepidlo
⦁ Je obtiažné odstrániť sekundové lepidlo z akéhokoľvek povrchu a najmä z vašich rúk. Stačí nasprejovať WD-40 na vaše prsty a začnite trieť vaše dlane o seba. Týmto spôsobom umožnite sekundovému lepidlu aby zišlo jednoducho. Rovnaká procedúra môže byť aplikovaná pri odstraňovaní sekundového lepidla na akomkoľvek povrchu.