Aký by mal byť váš krvný tlak vzhľadom na váš vek?

Hypertenzia je častá kardiovaskulárna choroba ovplyvňujúca ženy aj mužov.

 Avšak ak sa na ňu nelieči, vysoký krvný tlak môže byť život ohrozujúci. A tak je regulovať váš krvný tlak životne dôležité, pretože čím ste starší, tento stav začne byť ťažšie kontrolovaný. 
Výsledky nedávnej štúdie publikované v Archives of Internal Medicine (Archív internej medicíny) a ktoré zahrňovali 2000 seniorov s hypertenziou tento fakt potvrdili.
Na začiatok, hypertenzia negatívne ovplyvňuje funkčnosť vašich tepien, obličiek a celého tela. Ak nie je ošetrená včas a adekvátne, môže  viesť k zlyhaniu srdca či obličiek, k infarktu a iných fatálnych príhod. 
Hypertenzia je všeobecne liečená agresívnymi terapiami.

Avšak tá istá liečiaca metóda nesmie byť aplikovaná na každého, keďže lieky na vysoký krvný tlak sú rôzne pre 50-ročných a 80-ročných kvôli skutočnosti že rozdielne vekové kategórie reagujú na lieky inak.

Ako je hypertenzia diagnostikovaná?

Doktori počas diagnostiky hypertenzie berú do úvahy každý aspekt. To zahrňuje vek, životný štýl, strava, gény a taktiež celú históriu tohto stavu.Je dôležité aby sa ľudia od 20-tich začali testovať na hypertenziu.
 Americká asociácia srdca radí aby aj mladí ľudia boli testovaní na hypertenziu počas ich preventívnej prehliadky, aspoň raz za 2 roky. Toto sa najmä aplikuje  na ľudí ktorých je krvný tlak pod 120/80 mm Hg.

Krvný tlak sa mení každou minútou, záležiac na postoji, stresu, spánku a fyzickej aktivity. Aby sme boli špecifickejší, v intervaloch medzi bitím srdce odpočíva a krvný tlak klesá. 

Na druhej strane, keď vaše srdce bije tak váš krvný tlak rastie. Pre dospelých od 20. roku, normálny krvný tlak je menší ako 120/80 mm Hg teda menší ako 120 systolický a menší ako 80 diastolický.

 Tretina dospelých Američanov trpí hypertenziou.
Keď pacientov krvný tlak sa zvyšuje v porovnaní s normálnymi hodnotami, doktor začne zbierať viac údajov počas určitého času. Je taktiež odporučené aby pacienti monitorovali ich krvný tlak doma, pred tým ako im prischne diagnóza hypertenzie.

Aj keď máte vysoký krvný tlak raz, neznamená to že máte automaticky hypertenziu. No ak zostáva byť vyššia ako 140/99 mm Hg, čo je 140+ systolický a 90+ diastolický, tak je životne dôležité aby ste začali s liečbou.

Liečiaci program väčšinou zahrňuje zmeny v diéte a životnom štýle, dokonca aj predpis liekov pre pacientov s vysokým krvným tlakom vyšším ako 140/90.

Ak je pacientov systolický tlak 180+ mm Hg a ich diastolický tlak je 110+ mm Hg, mali by odpočinúť pár minút pred ďalším meraním tlaku. Ak sa nič nezmenilo, mali by ste okamžite navštíviť doktora.

To že máte normálny krvný tlak – teda tlak medzi normálnymi hodnotami, neznamená že by ste si nemali dávať pozor na vaše zdravie pretože nezdravá strava a nedostatok fyzickej aktivity môže jednoducho spustiť takýto nebezpečný stav.