Už nikdy nezahodíte semienka z melónu!


Vodný melón
je neuveriteľne zdravá potravina, chutí skvelo a mimoriadne nás všetkých osvieži a teda je skvelou voľbou počas horúcich letných dní kedy slnko páli tak veľmi že naše telo je potrebné schladiť.Vždy keď melón je už zjedený, zvyčajne vyhadzujeme jeho semienka, pretože nevieme čo v sebe skrývajú. Sú veľmi bohaté na esenciálne proteíny, minerály a mastné kyseliny, taktiež sú bohaté na vitamín B, kyselinu listovú, niacín, tiamín, minerály vrátane medi, železa, mangánu, horčíka, draslíka, zinku a fosfóra.
Tieto semienka si našli svoje miesto v mnohých jedlách vo svete, sú veľmi často využívané v ázijských jedlách, často sú pražené a pridané do šalátov či sú jedené ako ľahký pokrm. 

V Nigérii sú tieto semienka pridávané do polievok. Sú bohaté na živiny a minerály, semienka by nemali byť zahadzované. Sú jedlé a teda ich môžete normálne jesť, je avšak potrebné ich najprv rozhrýznuť. Olej extrahovaný z týchto semienok je veľmi užitočný pre pokožku a vlasy.
 Semienka melónu sú bohaté na horčík, 100 gramov týchto semienok dodávajú telu 139% doporučeného množstva
horčíku za deň. 

Tento minerál je veľmi dôležitý pre normálnu funkčnosť systému a srdca, reguluje krvný tlak a podporuje metabolizmus a proteínovú syntézu. Reguluje taktiež cukrovku a je veľmi užitočný v prípade kardiovaskulárneho ochorenia a hypertenzii.

Esenciálne aminokyseliny ako arginín a lyzín sú pre naše telo potrebné pretože ich nevie samo vytvoriť. Obsahuje ďalšie kyseliny a to je napríklad tryptofán a glutámové kyseliny.

Lysín zlepšuje absorbciu kalcia a teda pomáha formovaniu kolagénu a spojivových tkanív. 

Arginín pomáha metabolizmu, sexuálnemu zdravu a kardiovaskulárnemu systému.

Sú bohaté na multivitamín B, ten sa skladá z kyseliny listovej, niacínu, tiamínu, riboflavínu vitamínu B6 a kyseliny pantoténovej. Tieto vitamíny sú nevyhnutné pre nervový systém a prospešne vplývajú na krv a imunitný systém. 

Semienka melónu sú taktiež skvelé pokiaľ ide o cukrovku, hŕsť takýchto semienok uvarte v litri vody počas 45 minút a potom tekutinu pite ako normálny čaj, denne.