Kapsaicín – Bylinná látka s mnohými využitiami


Kajenská paprika je jednou z najdôležitejších bylin sveta. Pôvodní američania využívali túto papriku do potravy ale taktiež aj na medicínske účely, až počas 9000 rokov.


Kapsaicín a kajenská paprika

Kapsaicín je najaktívnejšou súčaťou kajenskej papriky. Iné významné látky obsiahnute v tejto paprike sú vitamín A, vitamín C, karotenoidy a flavonoidy.

Rôzne staré civilizácie ako je japonská a čínska využívali túto papriku ako tradičnú a orálnu medicínu ktorá lieči obehové problémy, potlačuje apetít a lieči problémy s bruchom.

< style="font-size: large;">Taktiež sa aplikoval na pokožku, pomáha s bolesťami svalov a taktiež artritídou, má totižto silné protizápalové účinky ktoré pomáhajú upokojovať. V dnešnom svete je to ingrediencia využívaná v mnohých krémoch a mastičkách aj v Európe a USA.


Interné použitia

Kajenská paprika stimuluje vplyv ostatných byliniek, poskytuje prírodné teplo a pomáha pri zápale hrdla, páleni záhy, nevoľnosti, hemoroidoch a horúčke.

· Stavy imunitného systému 

– Kajenská paprika pomáha vytvoriť odpor na začiatku vzniku prechladenia, taktiež pomáha v zabraňovaniu choroby u ľudí ktorí boli vystavení vlhku a chladu. Štúdie preukazujú že má taktiež protitumorové a protirakovinové účinky ktoré môžu hrať rolu v liečení rôznych druhov rakovín, vrátane rakoviny prostaty a hrubého čreva.

· Žalúdočné a črevné ťažkosti 

– Pomáha upokojiť kŕče a bolesti v črevách a žalúdku, stimuluje trávenie

· Ženské stavy 

– pomáha zmierniť menštruačné kŕče

· Strata váhy – niekoľko štúdií preukazalo, že kapsaicín pomáha v potlačovaniu apetítu a sýti ľudí

Externé použitia

Je využívaná v mastičkách, tinktúrach atď., pomáha zlepšiť krvný obeh v danej oblasti a má liečiace a protizápalové účinky, pomáhajú pri:

· Bolesť 

– krém z kapsaicínu zmierňuje bolesť chrbta

· Reumatoídna artritída a osteoartritída

– zmierňuje bolesť· Psoriáza 

– zmierňuje zápal