Prečo nepiť vodu ktorá zostala v aute


Uskladňovanie balenej vody je častou vecou v mnohých vozidlách, najmä počas letných mesiacov. Hoci sa pri využívaní sklenených fliaš a fliaš z nerezovej ocele vyskytuje mnoho problémov, to isté platí pri využívaní plastových fliaš ktoré sú tou najčastejšou voľbou mnohých spotrebiteľov.


Všetci poznáme situáciu kedy sa v ukrutných horúčavách snažíme nájsť v aute vodu až napokon nájdeme fľašu ležiacu za sedadlom ktorá tam je bohvieako dlho, a napriek tomu ju vypijeme.

Podľa CDC, pokiaľ je teplota vonkajška 26 °C až 37°C, vnútri auta sa teplota šplhá až okolo 54 °C a 77 °C! Tá posledná hodnota je vyššia než najnižšia teplota ktorú môžete nastaviť na bežných rúrach.

Existuje mnoho prípadov kedy človek získal chorobu pitím kontaminovanej balenej vody – balená voda v skutočnosti obsahuje mnoho mikroorganizmov ktoré sa do vody môžu dostať z rôznych zdrojov – či už zo samotnej vody alebo počas nalievania. V teple sa baktérie rozmnožujú. Každopádne, mikróby nie sú jediným problémom. Ďalším problémom je samotný plast na ktorý by sme nemali zabúdať. 


Naakumulované patogény môžu spôsobiť ochorenie pokiaľ sú strávené, spôsobujúc zvracanie a hnačku –platí to aj pre iné nádoby nie len pre jednorazové fľaše.

A teda ak nájdete plastovú fľašu s vodou vo vašom vozidle a neviete ako dlho tam zostala, radšej ju zahoďte a začnite používať sklenenú alebo nerezovú fľašu.