5 spôsobov ako stimulovať tvorbu serotonínu v mozgu


Chemikálie ktoré prenášajú signály z jednej oblasti mozgu do inej sú zvané neurotransmitery.

 Jedným z najdôležitejších neurotransmiterov je serotonín ktorý ovplyvňuje mnoho telových funkcií ako napríklad : libido, apetít, náladu, spánok, zmena nálady a chovania, učenie, regulácia teploty a pamäť. 


Je často spájaný s depresiou no mnoho ľudí sú si nie vedomí jeho ďalších funkcií čo ich privádza k tomu že siahnu po liekoch ktoré im tieto neurotransmitery budú umelo produkovať. No opäť zabúdajú na vedľajšie účinky. Úroveň serotonínu môže nadväzovať na rôzne chronické či akútne choroby. Našťastie existujú spôsoby ako jeho hladinu zvýšiť – zlepšite si fyzické a mentálne zdravie!


1. B vitamíny

B6 vitamín je neuveriteľne užitočný keďže zlepšuje tvorbu serotonínu, má výrazný vplyv na chemikálie mozgu. Ľudia majúci problém so stresom by mali brať B-komplex. B6 a B12 vitamíny zmierňujú symptómy depresie a zabraňujú nevyrovnanej mozgovej aktivite. Odporúčaná denná dávka B-komplexu je 50-100 miligramov. V prípade chronického stresu, vyčerpanosti a únavy by mali denne brať kyselinu pantoténovú a 250 mg B5 vitamínov.


2. Užívajte 5-Hydroxytryptofan (5-HTP)


Táto zlúčenina stimuluje tvorbu serotonínu a jej účinky preukazovali liečiacu schopnosť pri nespavosti, depresii, hypertenzii a úzkosti. Potlačuje apetít a teda je dobrý pre ľudí ktorí chcú stratiť váhu. Odporúčaná denná dávka je od 100 do 400 mg. Účinky si všimnete po 4-6 týždňoch používania.


3. Užite si svetlo

Počas slnečného dňa sú ľudia oveľa živší a šťastnejší, pretože vtedy produkuje mozog serotonín. 15-20 minútovú chôdzu na slnku v prírode vám výrazne zlepší náladu a celkový stav. Takáto prechádzka počas rána vás dokáže nakopnúť v správny smer počas ťažkého dňa.


4. Meditácia
Bolo potvrdené že meditácia poskytuje množstvo psychických ako aj fyzických výhod a zlepšuje tvorbu serotonínu. Pre tvorbu serotonínu je najefektívnejšou meditáciou je transcendentálna meditácia. Experti tvrdia že je schopná geometricky zvýšiť produkciu serotonínu. Meditácia upokojuje mozog a udržiava ho v stave relaxu a teda hladiny kortizolu – stresový hormón – udržiava nízko.5. Masáž


Masáže sú extrémne užitočné pre zdravie no len pár ľudí vie že priamo ovplyvňujú produkciu serotonínu, presnejšie regulujú hladinu kortizolov ktoré obmedzujú tvorbu serotonínu.