5 signálov ktoré vám môžu zachrániť život – spoznajte ich včas!Naše telo je skvelý a neuveriteľný „stroj“ ktorý dokážeme ovplyvniť našou stravou, dennou rutinou a životným štýlom. Ak je niečo zle, naše telo nám odosiela signály, hovoriac, že robíme niečo zle alebo sa s nami niečo deje.

Musíte sa naučiť a spoznať tieto 5 signály ktoré vám môžu zachrániť život:


• Moč

Na základe moču môžete povedať toho veľa o stave vášho tela. Farbou moču môžete zistiť či je vaše telo dostatočne hydratované. Svetlý a číry moč indikuje dobrú hydratáciu zatiaľ čo tmavá, zakalená naznačuje problém s obličkami či 
dehydratáciu. Časté močenie indikuje mnoho problémov, ako napríklad nadmerná konzumácia kávy či alkoholu, cukrovka či tehotenstvo. Zápach moču záleží na tom čo jeme, napríklad špargľa dáva moču výrazný zápach. Pokiaľ máte číry moč ktorý zapácha, nemusíte sa ničoho báť. Krv v moči indikuje chorobu močového traktu či choroba obličiek. Jedným z príčin je obličkový kameň ktorý putovaním poškodzuje sliznicu. Pokiaľ vidíte krv v moči, kontaktujte lekára.

• Zuby
Kontrolujte si zuby a ďasná na pravidelnej báze tým že pravidelne navštevujete zubára. Zmeny v chrupe môžu byť prvým znakom choroby srdca, pľúc, gastrointestinálneho traktu či iných partií. Neignorujte zmeny vo vašich ústach a vyhľadajte pomoc lekára.

Pokiaľ sú ďasná zapálené a krvácajú keď si čistíte zuby, je šanca že trpíte určitou chorobou ďasien či cukrovkou – ľudia trpiaci cukrovkou majú väčšiu šancu získať takúto chorobu. Choroba ďasien vzniká kvôli baktériám ktoré vyvolajú infekciu. Ďasná sú veľmi citlivé na baktérie a
mikroorganizmy. Popraskané zuby sú buď znakom staroby či problémom so žalúdočnými šťavami. Táto kyselina poškodzuje sklovinu a teda zuby celkovo. Chronické rany v ústach sú raz za čas normálne, najmä ak si okusujete pery. Avšak ak sa nestratili počas 2 týždňoch, mali by ste navštíviť zubára, nemusí to znamenať nič no môže sa stať že je to rakovina v ústnej dutine – fajčiari trpia týmto ochorením najčastejšie. Recesia ďasien a strata zubov sú najskorším znakom osteoporózy. Povlak na zuboch je ten istý ako povlak na vašom srdci - baktérie z tohto povlaku sa môžu dostať do krvného obehu a upchať tepny a žily.


• Váha

Nabratie váhy a strata váhy sú javy ktoré sa stávajú každému
a záležia na strave, životnom štýle a strese. Avšak, náhla strata či pribratie váhy nesmie byť odignorovaná! Môže to naznačovať hormonálnu nevyrovnanosť či problémy so štítnou žľazou, srdcom alebo obličkami.


• Koža

Najväčší orgán nášho tela na ktorý by sme mali dbať a
pozorovať ho. Po sprche (ešte predtým ako použijete krém) si prehliadnite vašu pokožku. Pokiaľ si všimnete akékoľvek zmeny – opuchy, farba, rôzne vady či tmavé bodky, navštívte dermatológa. Týmto spôsobom môžete zabrániť vzniku mnohých chorôb, vrátane melanómu.


• Nechty


Bledé nechty 

môžu naznačovať anémiu – nedostatok železa a červených krviniek, či poškodenie nechtového tkaniva pod nechtom. Pokiaľ máte nedostatok železa, je potrebné pozmeniť vašu stravu – napr. pridajte špenát, strukoviny, červené mäso...

Tenké a popraskané nechty

môžu byť kvôli genetike či nedostatku kalcia, alebo dokonca kvôli nepravidelnej funkcii štítnej žľazy. Táto žľaza musí fungovať správne, inak môže dôjsť aj k strate vlasov či spomalenému rastu nechtov, atď. Pokiaľ máte takéto podozrenie, je potrebné testovať váš krvný obraz.

Žlté a zhrubnuté nechty 

zväčša vznikajú na vašich nohách, dôvodom je pleseň. Klasické krémy nie sú dosť efektívne keďže pleseň je pod nechtom. Doktor vám môže predpísať protiplesňové tabletky.

Biele línie na nechtoch 

sú príznakom nedostatku živín či proteínov, no taktiež problém s obličkami či pečeňou. Pokiaľ zbadáte takéto zmeny, začnite jesť viac proteínov... pokiaľ sa nič nevyrieši, konzultujte to s doktorom.Modrasté nechty

vznikajú kvôli nedostatku kyslíka v tele. Môže to byť kvôli chorobe či problémom s dýchacím alebo srdcovým systémom, či kvôli nesprávnemu krvnému obehu alebo vystavenie veľmi nízkym teplotám. Konzultujte s doktorom.