10 skorých príznakov poškodenej pečeneZdravá pečeň je dôležitá pre zdravé telo. Jej hlavnou funkciou je rozklad živín ktoré prijímate z potravy a taktiež pomáha v trávení. Je dôležité aby ste si tieto príznaky všimli včas kým nie je neskoro a začali sa liečiť.1. Strata farby pokožky

Žltačka sa môže vyskytnúť u niekoho kto má problémy s pečeňou kvôli zvýšenému množstvu bilirubínu ktorý má žltkastý pigment, zväčša prechádza cez pečeň a následne sa dostáva do tráviaceho traktu kde je zničený. Pokiaľ nie je, cirkuluje cez telo a je teda príznakom určitého druhu pečeňovej choroby.


2. Citlivá pokožka

Pokiaľ je vaša pokožka svrbivá a veľmi citlivá na dotyk, môže to byť príznakom problému s pečeňou. Neriešenie tohto problému len zhorší tento problém.


3. Zmeny v oblasti brucha 

Bolesti a kŕče v nízkej oblasti brucha môže byť indikátorom problémy s pečeňou. Pokiaľ sa tento problém nebude riešiť, môže u vás vzniknúť takzvaná brušná vodnateľnosť. Je to nahromadenie tekutiny v brušnej dutine, to môže vyvinúť tlak na vaše pľúca spôsobujúc problémy s dýchaním.4. Zmena farby v moči či stolici

Ak je pečeň poškodená, farba moču sa zmení na tmavožltú, môže byť aj krvavá či tmavohnedá. Tmavožltá farba je taktiež znak dehydratácie. Zvýšte prísun tekutín, pokiaľ sa farba nezmení, navštívte odbornú pomoc.


5. Únava

Ak trpíte plynatosťou sprevádzanou so stolicou vyvíjajúcou tlak, môže to byť príznak toho že pečeň nie je schopná vylučovať tráviace šťavy.


6. Strata chuti

Poškodená pečeň môže prerásť do choroby pečene ktorá môže ovplyvniť aj vašu chuť do jedla. Pozor na rýchlu stratu váhy v dôsledku nechuti. 


7. Reflux kyseliny

Takýto stav môže viesť k zvracaniu a častému nestráveniu jedla.

8. Zadržiavanie tekutín

Tento stav môže byť spôsobený mnohými dôvodmi a jedným z nich je choroba pečene. Pokiaľ sú vaše nohy, články či chodidlá opuchnuté, môže to byť príznak poškodenej pečene.


9. Hnačka

Pokiaľ pečeň nefunguje správne, je logické že tento stav prerastie do hnačky.


10. Pocit nevoľnosti

Pečeň je dôležitá v odstraňovaní toxínov z tela, pokiaľ pečeň nefunguje správne toxíny sa nahromadia a to môže ovplyvniť vaše telo v rôznych smeroch, vrátane nevoľnosti.