Tu je dôvod prečo sú vaše ruky a nohy opuchnuté každé ráno.Prečo sú moje ruky opuchnuté každé ráno? Artritída je častou príčinou opuchnutých rúk a prstov ráno. Takýto opuch vám môže nesprávne naštartovať deň, ovplyvňujúc vašu dennú rannú rutinu v rôznych spôsoboch.

Opuchnuté ruky a prsty ráno môžu spôsobiť ťažkosti v sprche, čistení zubov, obliekaní sa, v robení raňajok a dokonca aj pri jazdení do práce.

Zobudenie sa s týmto nepohodlným opuchom je pomerne časté, no príčiny sa môžu líšiť.

Čo spôsobuje tento opuch?

Kvôli rôznym príčinám tohto opuchu, je dôležité pochopiť presnú príčinu tohto opuchu predtým ako vyhľadáme liečbu. Príčiny môžu byť takéto:

Dehydratácia

Najčastejšou príčinou tohto opuchu je zadržiavanie tekutín. Ak nepijete dostatočné množstvo vody denne, vaše telo sa môže dostať do dehydratovaného stavu počas vášho spánku. To znamená že telo si bude udržiavať tekutiny a ako výsledok, vaše ruky a prsty a v niektorých prípadoch aj vaše nohy budú opuchnuté.

Poloha počas spánku

Spôsob akým spíte môže viesť k tomuto opuchu. Ak sa prehadzujete počas spánku je možné že si ohnete vaše zápästie čo spôsobí opuch

Artritída

Opuch z artritídy je zapríčinený zápalom kĺbov. Opuch a stuhnutie v dôsledku artritídy môže trvať niekoľko hodín po tom ako vstanete, zvykne mať následky na malých kĺbov, ako tie na vašich rukách.

Reumatoidná artritída je najčastejším druhom artritídy ktorý spôsobuje kĺbový opuch. Psoriatická artritída spôsobuje opuch v prstoch a kĺboch zatiaľ čo osteoartritída vzniká keď sa chrupavka medzi vašimi prstami začne degenerovať. Krčná spondylóza je druh artritídy ovplyvňujúci krk, no tiež môže ovplyvňovať prsty.

Strava obsahujúca vysoké množstvo sodíka

Chudobná strava ktorá má vysoké množstvo sodíka môže viesť k opuchu rúk a prstov počas rána. Keď jete jedlá s vysokým obsahom sodíka (prepečené, spracované jedlá, omáčky, dresingy) alebo ak nejete dostatok zdravého jedla, vaše telo udržiava vodu.

Problémy s obličkami

Vaša pečeň a obličky môžu spôsobiť ranný opuch rúk a kĺbov. Obe orgány sú zodpovedné za filtrovanie tekutín vo vašom tele. Ak jeden alebo obe orgány nefungujú správne, voda sa môže nahromadiť v tele a akumulovať vo vašich nohách a rukách.

Alergie

Ak máte alergie, je možné že sa dostávate do kontaktu s niečím čo vyvoláva reakcie a teda aj opuchy.

Napríklad angioedém alebo angioneurotický edém je stav kože charakterizovaný opuchom pod kožou a je často spôsobený alergickou reakciou. Zatiaľ čo typicky ovplyvňuje nižšie kožné vrstvy očí, uší a pier, môže taktiež ovplyvňovať prsty.

Tehotenstvo

Ak ste tehotná môžete sa ráno zobudiť s opuchnutými rukami, prstami a nohami. Je množstvo dôvodov prečo takýto stav nastáva. Počas tehotenstva vaše telo produkuje o 50% viac krvi a ostatných tekutín tela na podporu rastu vášho dieťatka. Okolo 25% vašej tehotenskej váhy tvorí zadržiavanie tekutín a teda tieto tekutiny sa budú udržiavať vo vašich rukách a nohách.

Aktivita alebo nečinnosť

Ak neustále používate vaše ruky v namáhavých aktivitách v práci či pri cvičení, alebo pri iných opakujúcich sa pohybov, vaše ruky a prsty môžu opuchnúť v dôsledku zlého obehu. Zároveň to môže nastať počas spánku v nečinnosti, je možné že vaše ruky môžu byť opuchnuté kvôli čerpaniu krvi do rúk.

Infekcie

Infekcie ako paronychia. kožný stav nechtov, celulitída, bakteriálna kožná infekcia a osteomyelitída – kostná choroba, môžu taktiež spôsobiť opuchy rúk a prstov v procese bojovania vášho imunitného systému proti týmto infekciám.

Symptómy opuchnutých rúk počas rána

Jestvuje aspoň 40 stavov spojených s opuchnutými rukami, tuhosť, necitlivosť či brnenie. Najzrejmejší symptóm tohto opuchu je pravdaže opuch prstov a rúk. No existujú aj iné symptómy o ktorých by ste mali byť vedomý:

Bolesť: Bolesť z opuchnutých rúk a prstov ráno môže byť neustála alebo môže prichádzať a odchádzať. Bolesť môžete pociťovať aj počas odpočinku, v jednej časti ruky a prstoch alebo všade.

Stuhnutosť: je to klasický symptóm opuchnutých rúk a prstov po tom ako vstanete.

Ťažkosť hýbania kĺbom: Vaše ruky a prsty by nemali bolieť po tom ako vstanete. A vaše vstávanie z postele by nemalo bolieť.

Liečba pre ranné opuchnuté ruky

Nezáležiac na príčine opuchu rúk a prstov, existuje mnoho spôsobov ako povedať zbohom tejto bolesti.

- Zdvihnite vašu ruku nad hlavu počas 3.5 minúty

- Spravte si masáž ruky, no lepšie ak ju niekto spraví vám

- Vykonajte cvičenie s rukou na rozhýbanie svalov

- Ochlaďte si ruky, zmenšuje to opuch

- Pite veľa vody počas dňa

- Zmenšite množstvo alkoholu ktorý pijete

- Vyhýbajte sa slaným a spracovaným jedlám

- Cvičte denne

- Spýtajte sa vášho lekára ohľadom protizápalových liekov

Porozumejte príčinám vášho opuchu

Vstávanie s opuchom na rukách môže byť frustrujúce. Čím viac viete o príčinách opuchnutia, tým lepšie budete môcť bojovať s týmto problémom a zmierniť symptómy.

Robte si záznamy o vašich symptómoch, zaznamenajte ktoré časti ruky sú opuchnuté, kedy a ako dlho. Čím viac váš lekár vie, tým lepšie porozumie druhu a rozsiahlosti tohto problému.