Skoré príznaky cýst vo vašom vaječníku ktoré mnohé ženy ignorujú!Cysty sú diery naplnené tekutinou. Môžu sa vyskytnúť počas hocijakého veku či už samostatne alebo viac naraz, a môžu sa vyskytnúť či už v jednej alebo v oboch vaječníkoch.

 Zväčša nerastú, no vyskytujú sa nahromadením tekutín z tkanív. Najčastejšou príčinou vzniku cysty je neprítomnosť prasknutia (ruptúry) folikulu počas ovulácie (folikulárna cysta).

 A teda, cysta ktorá vzniká je zvaná funkčná cysta, pretože tento proces je súčasťou ovulácie.

Takáto cysta môže narásť do 6 až 7 cm a niekedy spôsobuje bolesť, zriedkakedy vyžaduje odborný chirurgický zásah. 

Luteálna cysta vzniká v po uvoľnení vajíčka z folikuly počas ovulácie. Ak počas ovulácie a folikulárnej ruptúry nastane krvácanie do dutiny, vzniká funkčná cysta zvaná hemoragická cysta.


Symptómy

Malé cysty zväčša nespôsobujú žiadne problémy či ochorenia. Raz za čas môžete pocítiť jednostrannú bolesť v oblasti brucha či nepríjemný tlak. Iné cysty dokážu vyvolať ostrú bolesť ako bodnutie nožom, ak sú obsahy cýst vypustené do vnútra brucha. Okrem bolesti môže nastať taktiež nepravidelné či veľké krvácanie. Mnoho cýst je možné nájsť počas gynekologického vyšetrenia čomu nasleduje detailné vyhodnotenie ultrazvukom.

Liečba

V najčastejších prípadoch, po prvýkrát je to práve udržiavanie rastu cýst za pomoci ultrazvuku keďže cysty prasknú zväčša spontánne. Hormonálne prípravky a antikoncepcia môžu zastaviť rast a výskyt cýst. Avšak ďalšie testy sú odporúčané počas nasledujúcich prípadov:

     •     Ak je priemer cysty väčší ako 4 cm a je prítomná už             niekoľko mesiacov

     •     Ak rastie rýchlo

     •    Ak cysta nijako nereaguje na liečbu liekmi

     •    Ak robí problémy

     •    Ak ultrazvuková snímka niečo napovedá.