Rozlíšte ozajstný a falošný med!Mnoho ľudí zvyčajne kupuje „organické“ medy priamo z obchodov avšak nikdy sa nezamýšľali nad tým či tá „bio“ etiketa fakt tomu medu právoplatne prináleží. 


Nejestvuje spôsob akým by ste vedeli zistiť aký med je bio bez testu čistoty týchto produktov, avšak dnes vám povieme ako spraviť takýto test doma a teda vám umožníme spoznať naozajstný med.

Prečo nie sú pre vás priemyselné medy zdravé?

Kvôli procesom počas tvorbe takýto med stráca väčšinu svojich živín a teda, načo by ste kupovali med bez jeho účinkov ak chcete mať úžitok PRÁVE z jeho účinkov?

 Potravinársky priemysel využíva tzv. techniku ultrafiltrácie medu čo je z dôvodu toho aby nebolo možné zistiť odkiaľ med pochádza – a je to najmä nekvalitný med z Číny a Indie. V USA až 75% medu neobsahuje žiaden peľ!

Aký je to falošný med?


Je to umelý med ktorý je často zmiešaný s cukrovými sirupmi, melasou, kukuričným sirupom, s „éčkami“ a príchuťami. Ak bol med zmiešaný s kukuričným sirupom, pomer izotopov tohto medu budú spadať za dvoma hodnotami a práve to je dôkaz o prítomnosti kukuričného sirupu.

Aký je to čistý med?

Takýto med nepochádza z továrne. Dnes je takýto med už bohužiaľ len raritou a je to pomerne ťažké dostať sa k takémuto medu.

Test čistoty medu u vás doma

Hovorí sa že okrem nemedových prísad v mede pridávajú priemysle aj zahusťovadla ako je múka, piesok, piliny či mletú kriedu!    (zdroj – naturalnigerian.com)

Tak ako zistiť jeho čistotu?

• Test s palcom

• zoberte trocha medu na váš palec a pozrite sa či sa vyleje alebo sa udrží na palci, naozajstný med by sa mal udržať

• Test s vodou

• naplňte pohár s vodou a pridajte doň lyžicu medu. Falošný med sa rozpustí rýchlo zatiaľ čo naozajstný med sa prepadne na dno.

• Naozajstný med je horľavý!

• Namočte suchú zápalku do medu a zapáľte ju. Ak je med pravý, zápalka sa ľahko vznieti a plameň bude spaľovať med. Ak sa nevznieti, to znamená že med obsahuje príliš veľa nečistôt a vlhkosti.

• Ocot• 2-3 kvapky octu a reakcia medu vám povie či je to falošný alebo naozajstný med, falošný med vytvorí penu.