Symptómy nedostatku vitamínu DExperti tvrdia že 80 či 90% zásobovania vitamínu D pochádza priamo zo slnka.


 Nanešťastie mnoho ľudí dnes vie a sú si vedomí čo má za následok až príliš veľa slnečného svetla. Ak človek zostane doma a zatiahne závesy, prínos vitamínu D zo slnka sa oveľa zmenší. 
No človek sa nemusí báť, neznamená to že nemôžete dostať dostatočné množstvo vitamínu D ak sa bojíte slnka.

 Stačí vychádzať z domu pred 10. a po 16. hodine a vaša pokožka nebude predčasne starnúť a nebude vám hroziť riziko rakoviny kože.

Taktiež môžete získať vitamín D z potravín.

-  Hríby, tofu, bravčové mäso, vajcia, mliečne produkty, kaviár, mastné ryby ako je tuniak, makrela, losos a pstruh. 

Všetky potraviny obsahujú dostatočne veľké množstvá vitamínu D. Taktiež ho môžete dostať z raňajok – cereálií či iných potravín/produktov ktoré sú obohatené o vitamín D.

Ak nemáte dostatok slnečného svetla a jete nezdravú stravu, určite máte nedostatok vitamínu D. Je niekoľko príznakov ktoré tomu môžu nasvedčovať. Krvný test vám tento holý fakt môže preukázať. Ak sa vyskytol takýto prípad, váš doktor vám môže odporučiť nejaké metódy ako ho doplniť. 

Symptómy nedostatku vitamínu D:

Kostné zlomeniny

Nemyslite si, že len kalcium sa stará o stav a silu vašich kostí. Taktiež potrebujete iné živiny a jednou z nich je aj vitamín D, pokiaľ ho nemáte dostatok, môžete získať osteoporózu. Je to stav kedy strácate kostnú hmotu a teda dáva väčšiu šancu zlomeninám.

Bolesť kostí

Nedostatok vitamínu D taktiež môže ovplyvniť vaše kosti. Môžete mať bolesti kĺbov, čo je spôsobené tým že kosť sa drie o ďalšiu kosť, niečo čo by nemalo nastať. Taktiež môžete mať bolesti kĺbov ráno počas vstávania alebo aj po odpočinku.

Nadmerné potenie

Necvičíte a teplota izby nie je extrémne vysoká, ale aj tak sa nadmerne potíte. Môže to byť nedostatkom vitamínu D. V skutočnosti môžu mať novorodenci, ktorých čelo je neustále pokryté potom, nedostatok tohto vitamínu. Je veľká šanca že dieťa má nedostatok vitamínu D ak aj jeho mama nemala dostatočne vysokú hladinu počas toho ako ho mala v brušku.

Pocit smútku


Je normálne cítiť sa smutným, z času na čas. Avšak nie je to niečo normálne ak sa človek takto cíti neustále. Môžete trpieť depresiou, a tá môže byť spôsobená nedostatkom tohto vitamínu. Je to najmä dôvod prečo mnoho ľudí sa cíti znudene a znechutene počas zimy, kedy nemajú dostatok slnka.

Neustála slabosť

Cítite sa unavene napriek dostatku spánku a žiadnej extra vyťaženosti? Môže to byť kvôli nedostatku vitamínu D, živina veľmi potrebná pre svaly. Avšak táto slabosť a celkovo unavenosť môžu byť z mnohých príčin, diskutujte s lekárom.


NadváhaAk priberáte veľmi rýchlo, pozrite sa na hladinu vitamínu D vo vašom tele. Experti tvrdia že strava s nedostatkom vitamínu D môže zmeniť vaše telo tak aby šialene v sebe ukladalo tuk. Okrem toho že cvičíte a jete dostatočne, vychádzajte aj na slnko.