Absencia týchto vitamínov zvýši riziko častej migrény

Snáď všetci sme zažili rôzne typy bolestí hlavy, ale migrény sú trochu iné - môžu trvať niekoľko hodín aj niekoľko dní. Hrozná predstava? Najhoršie na tom všetkom je, že tieto bolesti hlavy sú zdravotným problémom, pred ktorým aj odborníkom rozum štrajkuje.

Pravdepodobne sú totiž výsledkom súhry genetických, neurologických i ekologických faktorov, ktoré sa líšia individualitou človeka.
Najčastejším príznakom migrény je pulzujúca a spaľujúca bolesť, ktorá nemusí byť vždy obojstranná, je popisovaná aj jednostranná.

Niektorí pacienti mávajú dokonca skúsenosti s aurou (predzvesťou). Jedná sa o neurologický príznak nastupujúcej pred bolesťou hlavy, ktorý sprevádzajú záblesky svetiel, vlniace sa čiary, obrazce, ale i napríklad brnenie tela, ťažké hľadanie slov, zmätenosť, zvuk a čuchové halucinácie.


Bolesť hlavy sa však častejšie, ako aurou, prejavuje klinickým obrazom typu zimnica, potenie, nevoľnosťou, vracanie, horúčkou a zvýšenou citlivosťou na svetlo. Podľa najnovších štatistík trpí migrénami takmer 300 miliónov ľudí na svete. Jedná sa asi o 6 - 7% mužov a 15 - 18% žien. A ešte viac je šokujúce skutočnosť, že takmer 20 miliónov migrén útočia a dochádza k nim každý deň.

Príčiny migrény

Rôzne štúdie o migréne poukazujú na rozmanitosť príčin, ale žiadna z týchto štúdií neobjasnila tieto dôvody u všetkých ľudí. Protichodné teórie sú a budú, ale medzi jasné spúšťače migrén patria tie vyššie spomínané. Avšak do teórií spadá aj fakt, že migrénu môže spôsobovať aj zvýšený prietok krvi v mozgu. Kontroverzný je však, že na druhej strane môže tento stav vyvolávať naopak aj zúženie a zníženie prietoku krvi. Pri samotnom záchvate migrény v plnom pohybe sa však zdal byť krvný obeh normálne, možno len mierne znížený. Je to teda veľmi zvláštne.
Každá migréna tkvie v neurologickej poruche, ktorá súvisí s aktivitou nervových buniek.Takisto zmeny v mozgu vyvolané na serotonínové báze sú spájané s migrénami. Bolesť môže byť spôsobená napríklad aj opuchnutými a zapálenými cievami, ktoré sa cez zúženie a pokles krvného prietoku môžu následne dilatovať (rozťahovať) a aktivovať tak neuróny spúšťajúci neznesiteľnú bolesť.

Nedostatok vitamínov a migrény

Najnovšia štúdia potvrdila, že vitamín B6, B12 a kyselina listová obmedzuje výskyt migrén.Podľa inej štúdie, publikovanej v European Journal of Neurology v r. 2004, vedci zdôrazňujú, že migrénam možno zabrániť konzumáciou vysokých dávok vitamínu B2 (riboflavínu).
Mali by ste tiež vedieť, že hladiny homocysteínu a jeho produkcia môže byť zvýšená niektorými génovými mutáciami a dysfunkciami, čo bohužiaľ zrejme podporí aj záchvaty migrén. Odborníci však v jednej štúdii uvádza, že práve vitamín B6 a B12 znižuje hladiny homocysteínu. Je to v závislosti na genotypu, všetci tak budú potrebovať inú dávku týchto vitamínov, niekto vyšší, iný nižšia.

Hypotéz sa k tejto problematike vzťahuje dosť a plynie z nich i rad ďalších zaujímavých podnetov, ktoré je však potrebné ďalej skúmať. Jedná sa najmä o genotypy a alely, podľa ktorých by sa ďalej mohli riadiť hladiny daných vitamínov, iné s TT genotypom, C alely .. Takéto štúdii sa venoval aj Dr. Lyn Griffiths, ktorý tvrdí, že dávky vitamínu B by sa mali dávkovať na základe genetického profilu jedinca. Bezpečnú a nenákladnú liečbou môžu byť v tomto ohľade aj vitamínové doplnky.
Podľa pozorovacie štúdie American Society majú však vplyv na výskyt migrén aj iné vitamíny, napr. D. Jeho nedostatok môže spôsobovať až 42% chronických migrén. Tieto nové objavy tak dokazujú, že medzi migrénami a niektorými vitamínmi existuje väzba.Jedzte preto viac ovocia a zeleniny, ktoré obsahujú aj tieto spomínané vitamíny a mali by ste riziko migrén znížiť.