Unikátny spôsob ako sa zbaviť jaziev na tele.

Veľa ľudí má na rôznych častiach tela jazvy po úrazoch či na tvári jazvy po akné. Na jazvy existuje množstvo krémov a dá sa ich zbaviť aj laserom. Avšak aj s prípravkami, ktoré bežne nájdeme v domácnosti sa dajú jazvy odstrániť alebo aspoň zmenšiť. Ak sa chceme zbaviť jaziev, treba byť veľmi trpezlivý, pretože pokožke trvá týždne, kým sa zregeneruje. Pravidelným používaním domácich receptov môžete dosiahnuť také isté účinky ako s použitím krémov z lekárne. Ale dobrý výsledok vám nikto nezaručí a záleží na viacerých faktoroch, či sa jaziev naozaj zbavíte. Dokonca aj po vyskúšaní rôznorodých metód je možné, že vám jazvy zostanú do konca života. Pred vzdaním sa nádeje skúste niektorú z nasledovných šetrných metód.

Druhy jaziev

Hypetrofické (vyvýšené)
 -  vznikajú nadmernou tvorbou novej kože, preto sa im hovorí aj hyperaktívne. Tieto jazvy sú obyčajne červené, hrubé a tvrdé. Často svrbia alebo bývajú bolestivé a nepríjemné. Majú tendenciu vystupovať nad úroveň okolitej kože, pritom sa však nerozširujú mimo oblasti pôvodného zranenia, to znamená, že ich rast obmedzujú rozmery rany. Zvyčajne sa tvoria v priebehu dvoch týždňov po poranení.
Keloidné (prečnievajúce cez línie rany)
 -  Sú hrubé, oblé, tvoria nepravidelné zhluky jazvovitého tkaniva, ktoré sa šíri cez hranice pôvodného zranenia. Často sú červené alebo tmavšie v porovnaní s okolitou kožou. Môžu vzniknúť aj neskôr po zranení a taktiež sa zhoršiť počas tehotenstva. Tvoria sa v akomkoľvek veku, ale majú sklon rýchlejšie sa vyvíjať u mladších osôb a u ľudí s tmavšou pleťou. Tendencia k tvorbe keloidov býva dedičná.

Atrofické (preliačené)
 -  Vznikajú, ak sa rana nehojí správne a tvorí sa tak nedostatočné množstvo nového spojivového tkaniva. Výsledná jazva je pod úrovňou okolitej kože, napr. jazvy po akné alebo po ovčích kiahňach.
Strie 
 -  Minijazvičky spôsobené rýchlym naťahovaním kože následkom rýchleho rastu, zmeny telesnej hmotnosti alebo v období tehotenstva, najčastejšie sa objavujú v oblasti bokov, pŕs, sedacích partií, brucha, podkolenných jamôk.Aloe vera 

 Keď ešte doma nemáte rastlinu Aloe vera, mali by ste si ju zabezpečiť. Použitie Aloe vera je dobré na jazvy po popáleninách a iné začervenané jazvy. Aloe vera má protizápalové a antibakteriálne účinky, preto ju použitie na čerstvú jazvu trikrát denne aspoň jeden mesiac. Z rastliny použite dužinu, ktorá sa nachádza v listoch.

Uhorka 

Nakrájajte uhorku na malé časti a prikladajte trikrát denne na jazvu aspoň na 15 minút. Hojenie urýchli, keď si necháte uhorku previazanú gázou na jazve cez noc. Uhorka obsahuje látky, ktoré jazvy vybielia a je vhodná najmä na jazvy po operácii alebo pohryznutí psom.

Ocot alebo med 

 Jablčný ocot alebo med sú vynikajúce na jazvy po akné. Medová pleťová maska jedenkrát za týždeň obnovuje a zvláčňuje pokožku. Natrite si med na tvár a vydržte 15 minút. Med sa bude topiť a stekať vám po tvári, preto ho nenanášajte príliš veľa. Po pár týždňoch by sa vám jazvy mali postupne strácať. Večer si oplachujte tvár jablčným octom zriedeným s vodou v pomere 1:2, čím sa obnovuje pH pokožky a redukuje zjazvenie po akné.

Olej 

 Olej vynikajúco premastí a zvlhčí pokožku. Odporúčame použitie najmä olivového oleja, ale aj mandľového či niektorých esenciálnych olejov (levanduľový, čajovníkový alebo šalviový). Vďaka týmto olejom sa stane vaša pokožka viac elastická, zlepší sa v nej cirkulácia krvi a rýchlejšie sa obnovia bunky. Liečivé zložky esenciálnych olejov pomáhajú odstrániť infekciu, rýchlejšie vyliečiť rany a odstrániť jazvy. Esenciálne oleje je treba vždy pred použitím zriediť. Často stačí pár kvapiek esenciálneho oleja do vody alebo olivového oleja a účinok sa dostaví.
zdroj : www.domacamedicina.sk