Slovenský študent vylieči rakovinu: Prevratný projekt už chcú do USA

Ivan Grega (17) je ešte iba študentom štvrtého ročníka Evanjelického gymnázia v Košiciach, ale so svojím projektom už cestuje do USA. Viac ako rok sa venuje výskumu liečby rakoviny a prišiel na to, ako by sa pri tom dali využiť magnetické nanočastice. Možno raz práve on zastaví bujnejúcu rakovinu.

Šikovný gymnazista hľadá systém, ako zničiť rakovinu.

Šikovný gymnazista hľadá systém, ako zničiť rakovinu.
Autor: Plus JEDEN DEŇ/Daniela Pirschelová
Rodák z Gelnice sa dostal k výskumu vďaka triednej učiteľke. Keď videla jeho záujem, odporučila mu spoluprácu s vedkyňou, ktorá skúma nanočastice. Mladík našiel systémy, ktoré by mohli byť použité v biomedicíne.
„Môj výskum je zameraný na hľadanie látok a systémov, ktoré budú lepšie ako už existujúce, budú mať menšie nežiaduce účinky na pacienta a budú sa dať lepšie použiť pri magnetickej hypertermii, teda zahriatí malígnych nádorov na teplotu, ktorá ich zmení,“ ozrejmil mladý vedec.
Vysvetlil aj princíp použitia nanočastíc. „Magnetom sa vpravia medzi bunky, pôsobením striedavého magnetického poľa zvýšia svoju energiu, čo sa prejaví nárastom teploty až na 45 stupňov Celzia a  nádor sa ,upečie‘. Okolité zdravé tkanivo bude pri lokálnom zohriatí poškodené minimálne, nie ako pri rádioterapii alebo chemoterapii,“ objasnil Ivan.
S prácou „Magnetické nanočastice a ich využitie v biomedicínskych aplikáciách“ uspel na celoslovenskom Festivale vedy a techniky AMAVET v Bratislave. V máji 2016 bude svoj projekt obhajovať na najprestížnejšej súťaži Intel ISEF v americkom Phoenixe. Zúčastní sa na nej 1 700 mladých vedcov z celého sveta.
Napriek náročnému výskumu si Ivan nájde čas aj na  svoje koníčky. Hrá juniorskú hokejovú ligu za HK Mládež Michalovce, takže do Veľkého Folkmara, kde žije jeho rodina, prichádza iba na víkend. Rodičia, otec banský inžinier a mama farmaceutka, aj traja mladší súrodenci, sa tešia z Ivanovho úspechu.
Rovnako hrdé je naň aj vedenie bilingvalného gymnázia. Mladík ešte nie je rozhodnutý, čomu sa bude venovať po ukončení stredoškolského štúdia. Lákajú ho vedecké odbory, ale aj letectvo.
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ/Daniela Pirschelová